Ako vymeniť ochranné sklo na mobiloch Huawei P20, P20 Lite a P9

pasted image 0

Tvrdené (temperované) sklo odolá mnohých pádom a chráni LCD displej telefónu pred rozbitím a poškriabaním. Niekoľko škrabancov na jeho povrchu až tak nevadí, ak sa ale rozbije, je načase ho vymeniť za nový ochranný kryt. Našťastie to nie je nič zložité – odstránenie starého a prilepenie nového skla zvládnete s prehľadom aj vy sami. Prečítajte si, ako na to.

Hneď na úvod treba vyvrátiť jeden mýtus: temperované sklo nie je v skutočnosti sklo, ale tvrdený plast, ktorý je vyrobený tak, aby pri páde alebo náraze smartphonu absorboval väčšinu energie. Vďaka tomu sa váš smartphone vyhne úhone a väčšinu škody odnesie práve tvrdené sklo za pár eur, ktoré rýchlo a ľahko vymeníte.

Pri výmene postupujte podľa nasledujúcich krokov:

Odstránenie starého skla

K odlepeniu starého skla si vystačíte s obyčajným fénom. Aby temperovaný kryt dobre priľnul, je na vnútornej strane pokrytý tzv. Adhezívnym lepidlom; to sa od klasického lepidla líši v tom, že na citlivom LCD displeji nezanecháva žiadne nečistoty (bolo by ťažké ich odstrániť) a umožňuje staré sklo relatívne ľahko zložiť.

Namierte fén zo vzdialenosti asi 30 cm na poškodené sklo a nechajte teplý vzduch prúdiť asi 15 sekúnd. Neprikladajte sušič bližšie ani dobu fénovania zbytočne nepredlžujte – hrozí poškodenie telefónu!

Po zahriatí je rozbité sklo pripravené na odstránenie. Podoberte roh krytu nechtom a vsuňte pod sklo kartu (postačí akákoľvek plastová). Postupujte pomaly po obvode a kartu nasúvajte pod sklo. Zabránite tak oi. tomu, aby sa ochranný obal rozpadol – kúsky prilepeného skla by ste z jemnej obrazovky dostávali zle.

Príprava telefónu

Skontrolujte, či ste kúpili sklo určené presne pre váš typ telefónu – napr. temperované sklá pre Huawei P20 Lite a Huawei P20 si sú veľmi podobné, v detailoch sa ale líšia. Ochranný obal musí na displej presne sedieť, najmä okolo prednej kamery a otvoru pre mikrofón.

Súčasťou balenia s ochranným sklom bývajú štandardne dva balíčky s mikroutierkami. Jedna je napustená čističom (izopropylalkoholom), druhá je suchá (určená pre vyleštenie displeja).

Obrazovku smartphonu dôkladne vyčistite čistiacou handričkou a počkajte, než uschne, popr. ju vysušte sušiacou handričkou. Displeja sa už nedotýkajte; zanechali by ste na ňom mastné odtlačky, tvrdené sklo by zle držalo (mohlo by sa napr. pri náraze odlepiť) a tvorili by sa pod ním bubliny. Dajte si tiež pozor, aby na obrazovke nezostali po vyčistení čiastočky prachu či iné nečistoty.

Nalepenie nového skla

Odlepte z vnútornej strany temperovaného skla ochrannú fóliu a pomaly ho pokladajte na displej. Začnite od horného okraja smartphonu a dávajte pozor, aby sklo bolo presne zarovnané s mikrofónom slúchadla.

Zároveň dajte pozor, aby bolo sklo vždy zarovnané s bokmi mobilu (nesmie nikde presahovať) a aby pod tvrdeným povrchom nevznikali bubliny vzduchu. Ak sa tak stane, sklo zložte a displej znovu vyčistite – príčinou vzduchových bublín sú spravidla kúsky prachu alebo iných nečistôt.

Po prilepení sklo tlakom vyhlaďte pomocou látkovej alebo papierovej vreckovky. Trvá asi 24 hodín, než sa adhezívne lepidlo vytvrdí a obal dokonale priľne, mobil je možné ale používať ihneď.

 

Sklo na Huawei P20 Lite: ako ho vymeniť?

Tvrdené ochranné sklo pre Huawei P20 Lite nájdete tu.

Huawei P20: výmena skla

Tu nájdete tvrdené ochranné sklo pre Huawei P20.

Ochranné sklo Huawei P9

V prípade Huawei P9 postupujte rovnako ako vo videách vyššie. Temperované sklo pre Huawei P9 si môžete objednať tu.

Displej samozrejme môžete nechať vymeniť aj u nás, keďže takáto výmena môže byť pre bežného človeka omnoho ťažšia, priam až nemožná bez špeciálnych technológií a praxe.


Zaujal vás článok? Pomôžte ostatným a zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie